Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konspirační teorie

11. 12. 2015 0:28:24
Konspiračními teoriemi je dnešní virtuální svět oblepen podobně jako byly za normalizace polepeny všelijaké plochy socialistickými hesly nebo komunistickými symboly a hlavami. Zřejmě tyto teorie provázejí společnost od nepaměti,

v naší paměti ovšem může stále ještě být uložena dnes již téměř zapomenutá teorie o mandelinkách bramborových z USA, které nám měly zničit úrodu brambor, teorie dosti připitomělá. Můžeme si však pamatovat jiné teorie, např. tu o nepřátelích socialismu, zaprodaných prohnilému Západu, které postihovaly lidi nepohodlné tehdejšímu normalizačnímu režimu. Šlo o poměrně primitivní výklady, kterým snad nikdo nevěřil, tehdejší režim totiž hrál se společností hru, které říkají psychologové koluze, při níž se obě strany vzájemně obelhávají a žádná z nich to druhému nepřizná. Dnes v čase překotného víru událostí je svět zahlcen různými konspiračními teoriemi, které se množí geometrickou řadou. Každá taková teorie má své původce, a sice nevěřící, kteří zaujímají k oficiálně potvrzeným zprávám stanovisko stejné jako ateisté k víře, a zároveň věřící, že to muselo být jinak. Rozvíjejí pak tvrzení nebo jim věří, těm, která často nejdou potvrdit ani vyvrátit, ale která se údajně mohla stát. Věří v myšlenku, že za vším stojí nějaká skrytá skupina zloduchů, kteří chtějí ovládnout svět a podrobit si lidstvo, věří ve zlé úmysly těchto neviditelných aktérů.

Dnes jsme svědky hromadného exodu uprchlíků ze zemí Blízkého východu a ani tento jev není prost konspiračních teorií. Jedna z nich praví, že tato migrace je řízena kýmsi vlivným a ukrytým za účelem oslabení Evropy a jejího ovládnutí islámem. Ve stínu tohoto tvrzení ovšem číhá někde za bukem prohnilý Západ ztělesněný strašidlem USA. Oficiální verze vysvětluje uprchlickou krizi válkou odehrávající se na území Sýrie a Iráku a dalšími doprovodnými jevy. Pro dnešního člověka, zahlceného informacemi protichůdnými, mimoběžnými i fantastickými, je dost obtížné se v této směsici zpráv orientovat, rozhodně obtížnější než v době normalizační před čtvrt stoletím, kdy jsme věděli, že co hlásá tehdejší strana a vláda, je zpravidla lež. Je proto důležité zachovat chladnou hlavu, nepodlehnout hysterii a zaměřit se na objektivní fakta, která jsou ověřitelná a zodpovědět si otázky, které se v dané situaci nabízejí.

Máme-li trochu povědomí o válce na území Sýrie a Iráku, víme, že zde v bojují různorodé skupiny mezi sebou. Tzv. Islámský stát, syrská opozice, vojsko režimu presidenta Asada, Kurdové, Jezídové a kdoví kdo ještě, že bojují mezi sebou zejména muslimové různých směrů. Víme, že na tomto území operují Rusové, Američané, zájmy zde má Turecko, Saúdská Arábie a další. Víme, že toto válečné území je totálně rozvrácené a nakonec víme, že odtud utíkají lidé, kteří jsou ohroženi na životech. Má někdo zapotřebí konstruovat ještě konspirační teorii o tom, že exodus je řízený? Šel by někdo z našich lidí bojovat v takovém chaosu, kdy není jasné, s kým nebo proti komu bojovat, jak různé chytré hlavy nabádají mladé uprchlické muže? Nevyplývá z těchto faktů, že se tam nedá normálně žít? Jistě není od věci konstatovat, že uprchlická vlna může být pro někoho v jeho geopolitických zájmech příznivá, tomu, kdo má např. zájem na slabé Evropě, kdo chce zvrátit situaci o dvacet pět let tomu nazad. Ale to neznamená, že exodus je z této strany řízen. Zároveň v úvahu přicházejí různé doprovodné jevy, kterými je propaganda islamistů s cílem co nejvíce vystrašit evropské obyvatelstvo, přehnaná vstřícnost Evropy k uprchlické vlně, kriminální činnost převaděčských gangů, problematika přeplněných uprchlických táborů, problematika zvládnutí zatím nekončící vlny, problematika účinné pomoci a zároveň nutnosti zastavit tento příval a skutečnost nezvládání situace ze strany evropských politiků. Těch důležitých věci, které jsou v pořadí, je příliš mnoho na to, abychom se soustřeďovali na pofidérní teorie. A pofidérní je i ta proiislámská vlna, která hrozí, že se za chvíli zvrhne k podobným zvrácenostem, které se odehrávaly v ne tak dávné minulosti proti Židům.

A na závěr otázka: Koho můžeme dnes považovat za elitu národa? Pro mě jsou to všichni dobrovolníci, jejichž jména sice neznáme, ale kteří nezištně pomáhají uprchlíkům ať v krizových místech nebo jiným způsobem. Ti asi na konspirační teorie nemají čas, jelikož ho využívají dost pozitivním způsobem.

Autor: Jan Pavlík | pátek 11.12.2015 0:28 | karma článku: 10.31 | přečteno: 469x

Další články blogera

Jan Pavlík

Než tě pustěj na hrad, vojede tě policajt

Zážitek jedné dámy z dnešní návštěvy Pražského hradu asi kolem jedenácté hodiny dopoledne před vchodem do zahrady u Letohrádku královny Anny zvaném Belvedér.

20.8.2017 v 20:51 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 694 | Diskuse

Jan Pavlík

Babiš je kýč

Zdá se dost nepochopitelná skutečnost, že člověk s tolika skandály, s projevy, které ho řadí do společenského suterénu, člověk, o něhož se zajímají orgány činné v trestním řízení, lhář a podvodník, který uráží bez důkazů

15.8.2017 v 17:06 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 793 | Diskuse

Jan Pavlík

Jak se stal Bureš fízlem

Jako každé ráno kolem jedenácté odešel vlastním jménem Bureš (krycí jméno mu nikdo dosud nepřidělil, ostatně bylo již obsazeno) na ulici před hospodu. Neboť kde jinde se má kouřit, než před hospodou?!

3.8.2017 v 0:02 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 728 | Diskuse

Jan Pavlík

Syndrom lhaní

Kdo zažil období, v kterém byla naše země téměř součástí bolševického impéria zvaného SSSR, si snad pamatuje veřejnou lež jako jeden z nejvýznamnějších komunikačních prostředků. Lhalo se v masových médiích, lhali funkcionáři,

26.5.2017 v 21:58 | Karma článku: 23.25 | Přečteno: 756 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

Dnes ráno jsem otevřela oči. pak je zas zavřela. A pak viděla dva na kolečkových bruslích. Jeden z nich držel velkou bílou papírovou krabici, zjevně prázdnou.To jsem byla já. Zamotala jsem se a upadla.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 115 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.77 | Přečteno: 102 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 135 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 429 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 909
Chodím po cestách méně prošlapaných, poněkud stranou davům.

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.